10. Axşamınız xeyirli uğurlu keçsin inşəAllah✋☺🌙 Добрый вечер дорогие наши потпишчеки. # #
Bu işin açılmasını istəməyən vəzifəli şəxslər hüquq-mühafizə sistemində işləyirlər və bizim qohumlarımızdır. Həmin vəzifəlilər şübhələndiyimiz və adlarını istintaqa verdiyimiz şəxslərin yaxınlarıdır.
12. 12. sij
Bu gün səhər və günorta saatlarında əziz Nərmin balamızın ailəsini yeniden ziyarətdən sonra 27 sakinimizin müraciətlərini, problemlərini dinlədik və onların həlli istiqamətində dəstək olmağa çalışdıq.
13. Necə oldu ki insan irqi bu qədər kirlə ali?
14. 2. lis 2019.
15. 19. ruj 2019.
Q. Paşayeva "Qafqaz neoliti" filmin təqdimatında çıxışında “Tovuz bölgəsindəki Göytəpə neolit məskənində Azərbaycan arxeoloqlarının daimi şahidi olduğum fədakar əməyinin nəticəsində dünya elminə yeni töhfələr verildi,,"- dedi.
16. 19. ruj 2019.
Millət vəkili Qənirə Paşayeva "Qafqaz neoliti" filminin təqdimatında çıxış edib və ekran əsərində Tovuz bölgəsində son 12 il ərzində aparılan arxeoloji qazıntıların nəticələrinin əks olunduğunu söyləyib.
17. 13. ruj 2019.
The former head of ’s District Court, Firuddin Alekperov, has been shot dead by local businessman Ali Shamiyev. A conflict between the two reportedly arose after Alekperov complained that Shamiyev was illegally constructing restaurants and other buildings.
18. 11. ruj 2019.
Millət vəkili Q. Paşayeva Tovuz rayonunda tələbə adını qazanan istedadlı gənclər, onların valideynləri və müəllimləri ilə görüşdə iştirak edib və çıxış edərək tələbə adını qazanan gəncləri təbrik edib, onlara yaxşı peşəkar və gözəl vətəndaş olmağı arzulayıb.
Čini se da učitavanje traje već neko vrijeme.
Twitter je možda preopterećen ili ima kratkotrajnih poteškoća u radu. Pokušajte ponovno ili potražite dodatne informacije u odjeljku Status Twittera.