hasilatı araşdırmış və məlumatı toplayaraq 1884-cü ildə çap etdirdiyi “Əbədi od ölkəsi: Xəzərin neft bölgəsinə səfərin hesabatı ” adlı kitabını yazmışdı. Rusiya və Böyük Britaniyada maraqla qarşılanan kitabı Marvin 1890-cı ildə ikinci dəfə təkrar nəşr etdirmişdi.
İngilis səyyahı və yazıçı Çarlz Tomas Marvin 1883-cü ildə III Aleksandrın tacqoyma mərasimində iştirak etmək üçün Rusiyaya səfər edəndə Qafqaza, Xəzər dənizi sahilində yerləşən Bakıya da gəlmişdi. Bakı neft mədənləri ilə tanış olan Marvin bu ərazidə neft yataqlarını,
7. Dec 1
1 il əvvəl Laçın rayonunun azad edilməsi ilə Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpa olunması prosesi başa çatdı. Bu gün Azərbaycanın gözəl güşəsindən biri olan Laçınımızda da quruculuq işləri həyata keçirilir. Tezliklə Laçında həyat canlanacaq.
8. Nov 30
Təlim uçuşu zamanı hərbi helikopterin qəzaya uğraması xəbərini dərin kədər hissi ilə qarşıladıq. Azərbaycan neftçiləri hərbi helikopterin qəzaya uğraması nəticəsində şəhid olan hərbçilərin ailə üzvlərinə Allahdan rəhmət, yaralılara isə şəfa diləyir. Başın sağ olsun, Vətən!
9. Nov 29
BANM-də 205 Prezident təqaüdçüsü təhsil alır. Son üç ildə 306 gənc Prezident təqaüdünə layiq görülüb, onların 78-i (25%) BANM tələbəsidir. Bütün bunlar cəmi 10 illik tarixə malik ali təhsil müəssisəsi üçün böyük uğurdur.
10. Nov 29
10 il öncə BANM-də Prezident təqaüdünə layiq görülən tələbələrin sayı 11 idisə, bu il Prezident təqaüdçülərimizin sayı 33 nəfərdir. Ölkə üzrə 102 Prezident təqaüdçüsündən üçdə birinin BANM tələbəsi olması Azərbaycanın təhsil tarixində ilkdir.
11. Nov 28
Prezident İlham Əliyevin Fərmanı ilə strukturunda yaradılmış BANM-nin bu gün 10 illik yubileyidir. İlk məzun buraxılışı 2017-ci ildə baş tutan BANM-dən ümumilikdə 585 nəfər məzun olub. Bu gənclər SOCAR strukturlarında, eləcə də transmilli şirkətlərdə çalışırlar.
12. Nov 25
ilkin yerlərinə qaytarıldıqdan sonra heç bir mənfi əlamətlər göstərmir. TAP növbəti 10 il ərzində də biokonstruksiyaların vəziyyətinə nəzarəti davam etdirəcək.
13. Nov 25
2020-ci ilin mart və may ayları arasında biokonstruksiyalar ilkin yerlərinə qaytarıldı və dəniz dibində quraşdırıldı. 2021-ci ilin iyun və iyul aylarında TAP üzrə Monitorinq qrupunun ilkin qiymətləndirməsi göstərir ki, biokonstruksiyaların bioloji vəziyyəti sağlamdır və onlar
14. Nov 25
/ın ətraf mühitin mühafizəsi üzrə öhdəliyinə uyğun olaraq, 2019-cu ildə boru kəmərinin dəniz seqmenti üçün (Adriatık dənizi dibi ilə) tikinti işlərinə başlamazdan əvvəl boru kəməri dəhlizi boyunca yerləşən biokonstruksiyaları müvəqqəti olaraq təhlükəsiz yerə köçürmüşdü.
15. Nov 24
Qədim türk mənbələrində adı “çay üstündə qala” olan tarixi məskənimiz 2020-ci ilin 25 noyabr tarixində erməni işğalından azad edildi. Kəlbəcər azaddır, !
16. Nov 23
Neftdən kerosin çıxarıla biləcəyi sübut edildikdən sonra neftə daha çox diqqət yetirildi. Bunu Dubinin qardaşlarının rus fabrika təcrübəsi -1823-cü ildə, Amerikada isə kimyaçı Benjamin Silliman 1855-ci ildə sübut etdi.
17. Nov 22
“SOCAR Türkiyə”-nin Xəzinə Qrup Direktoru və SOCAR-ın Maliyyə məsələləri üzrə baş məsləhətçisi Əli Ağaoğlu ilə maraqlı müsahibəni diqqətinizə çatdırırıq.
18. Nov 21
F.Kambayi son 6 ildə 15-dən çox diplom layihəsinə uğurla rəhbərlik edib. Neft Məktəbi ona elmi yaradıcılığını ən yaxşı şəkildə inkişaf etdirmək, həm elmi, həm də idarəetmə sahələrində daha məhsuldar olmağı öyrədib.
19. Nov 21
Azərbaycanın neft-qaz mühəndisliyi sahəsində ən yaxşı ali təhsil müəssisəsi olan BANM-də dərs demək mükafatlandırıcı bir təcrübədir” – deyən BANM ailəsinin üzvü, əslən Cənubi Azərbaycandan olan Farad Kambayidir. BANM-nin İnnovasiya və Tədqiqatlar Mərkəzinin rəhbəri və baş müəllim
20. Nov 19
İşğal edilmiş rayonların arasında əhalinin sayına görə ən böyük rayon sayılırdı. Bu gün azad günlərinə qovuşan Vətən torpağı – Ağdam tezliklə Azərbaycanın ən zəngin və inkişaf etdiyi şəhərlərindən birinə çevriləcək.